Založ si blog

Kontakty, míľniky životom

Idúcky životom získavame nepreberné množstvo kontaktov. Niektoré máme hlbšie v pamäti, niektoré si poznačíme do diára, iné jednoducho časom odplávajú do zabudnutia. Stačí sa zamyslieť, koľko krát sme si nevedeli vybaviť meno, tváre ktoré sa nám zdali povedomé, trápne „pomykovo“ pri stretnutí. Niektorým hovoríme kamaráti, priatelia a niektorí sú jednoducho, len známi, klienti, zákazníci. Potom sú aj tí, na ktorých síce nikdy nezabudneme, ale nie sme ochotní ich zaradiť medzi predošlé kategórie kontaktov. Hajzli sa časom ukážu, to je istota. Žiaľ, záťaže z pretrvávajúcich nepríjemných spomienok, zanechávajú rezíduá, nánosy kalu v našich mysliach, ba aj v srdciach. Nuž a práve o to ide. Pokiaľ je vnem posilnený srdcom, spomienka len tak ľahko nevyprchá. V dobrom, aj v zlom. 

Kontakty vznikajú na základe udalostí, ako míľniky sa vynárajú na ceste životom. Pripomínajú naše dobré, aj tie horšie chvíle. Naľavo, napravo, dobré, zlé. U nás sa jazdí vpravo, teda míľniky na pravej strane cesty sú tie dobré? Každé overenie tejto otázky je bolestivé, no každý si musí nájsť odpovede sám.

Míľniky označujú okraj bezpečnej cesty. Každý míľnik ma inú hodnotu. Označuje dĺžku našej cesty od štartu, ale aj priestor, v ktorom sa práve nachádzame. Čas, auto nášho života, brzdy nemá. Valí po ceste, raz rýchlejšie, raz pomalšie. Podľa váhy emócií, ako nohy na plynovom pedáli.  Zastaví len raz, možno hneď za tým ďalším míľnikom. Stačí okamih, chvíľka nepozornosti a je jasné, čo znamená zísť zo svojej cesty. Tak, ako náuka o teple, aj schopnosť udržať sa na ceste sa najlepšie osvojí vlastnou skúsenosťou. Sem tam pozrážame nejaké míľniky, no pokiaľ sa aspoň jediným kolesom držíme na krajnici, máme šancu ísť ďalej. Práve pozornosť a sústredenosť na jazdu dáva predpoklad, že sa na ceste aj udržíme. Hlavne po zime, sa objavia jamy. To si žiada omnoho viac pozornosti. Zlé skúsenosti, nikdy nechodia osamote. S každým výbuchom adrenalínu, možno očakávať ďalšiu pohromu. Vari nikto nebude uvažovať o tom, že jamy na ceste môžu byť k niečomu dobré, no predsa. Stačí vletieť do jamy, to je iné prebudenie. Návrat stratenej koncentrácie, teraz už iste dlhšie vydrží. Tak buďme vďační aj zato. Niet takých cestárov, ktorí by všetky výmole opravili. Nie to ešte tí naši, tak s tým jednoducho treba rátať. 

Cesty životmi. Sú navzájom prepojené, vinú sa chvíľu popri tej našej, či sa križujú. Tiež sú lemované míľnikmi. Lenže pozor! Križovatka mení smer, nepozorných odvedie z cesty. Venovať sa míľnikom susednej, hoci tak blízkej trate, vedie k strate. K scestiu, minimálne však k zmene smeru. Ťažko sa potom vrátiť späť.

Tak je to aj s kontaktmi. Kontakty od kontaktov, to sú míľniky na inej ceste. Aj ich cesty sa môžu stretnúť s tou našou a priniesť nové kontakty a nové udalosti. Ten, kto veľa cestuje, musí sa vyznať v mape, musí vedieť, kde je sever. Treba mať mapu aj v kontaktoch a vedieť sa v nej orientovať.

„Kto je blbej, ať si koupí notes. Já mám dva!“

Staré otrepané porekadlo, avšak čoraz nástojčivejšia požiadavka doby. Všetko sa neuveriteľne zrýchľuje, čo si vyžaduje systém. Jazdci na Dakare sú hrdinovia v očiach nás, bežných šoférov. Ich jazdecké schopnosti, športový duch, sila a výdrž, ďaleko presahujú naše predstavy, nie to ešte zručnosti. No, tiež sú to len ľudia. Nakoniec, nie všetci zdolajú celú trasu. Dôležitým je tiež taký diár, „Road book“, plán cesty a schopnosť orientovať sa v ňom.

Kto je väčším zlodejom?

15.04.2014

Microsoft alebo TATRABANKA? Prečo? Nič som si neobjednal a banka veselo zaplatila z môjho účtu veľkému bratovi. Nikdy sa nedalo Microsoftu plne dôverovať. Hackeri vždy dokázali všetky produkty viac »

Prachy, chlieb náš vezdejší

15.01.2014

Všetko tvorstvo na tejto planéte musí celý svoj život vynakladať obrovské úsilie, k prežitiu. Živočíchy sa chcú nažrať, len ľudia chcú prachy. Predátor loví chorú korisť, človek sa viac »

Ako poraziť strach?

14.01.2014

Strach je tou najžieravejšou kyselinou medzi našimi emóciami. Riziko vzbudzuje strach, nebáť sa je hazard. Zdanlivo bludný kruh. Nad strachom treba zvíťaziť, ale bojovať s ním sa nedá. Ako viac »

protest, demonštrácia, maďarsko, soros, sorosova univerzita,

Demonštranti pokračujú v protestoch Budapeštou proti zákonníku práce i Orbánovi

14.12.2018 21:49

V piatok večer pochodovalo niekoľko tisíc demonštrantov s maďarskými vlajkami a vlajkami Európskej únie.

Alexander Lukašenko

Lukašenko kritizuje Moskvu, jeho krajina sa k Rusku nikdy nepripojí, povedal

14.12.2018 21:24

"To sa nikdy nestane. Suverenita je pre nás posvätná vec," vyhlásil.

Izrael, Tel Aviv, protesty, žlté vesty

Stovky ľudí protestovali v Tel Avive v žltých vestách proti zvyšujúcim sa životným nákladom

14.12.2018 19:29

Demonštranti žiadali skoncovanie s monopolnými firmami.

hudajda, jemen, prístav

Saudská Arábia aj Irán privítali dohodu, ku ktorej dospeli obe strany v Jemene

14.12.2018 19:04

Dôjde k stiahnutiu jemenských vládnych síl, ako aj síl povstalcov z prístavného mesta Hudajda.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 27194x
Priemerná čítanosť článkov: 906x

Autori blogu

Kategórie