Založ si blog

Letadlo

Hlava v oblakoch, nohy vo vzduchu, jednoducho lietadlo plné zlatých vajec. Trvalé zisky, aj po ukončení projektu, to je naše „Letadlo“. Teda nejde o špecifický podnik, ani o podnikanie. Tu sa už človek nekrúti, ako krysa v klietke medzi nákladmi a výnosmi, determinovanými reštriktívnou politikou štátu a konkurenciou. Tu už existujú len aktíva a pasíva, rýchlodráha sveta kapitalizmu, konkurenciu vystriedajú pákové efekty. Vlastné peniaze sa do rizika neuvádzajú. Žiadne zdaňovanie, slovom paráda.

Bez ohľadu na spôsob, formu a ciele, ide len u udržiavanie Letadla za letu. 

Sú lietadlá s motorom aj bez. Bez motora raz dokĺže každý vetroň a do vzduchu ho dostane zase len iné, ťažné lietadlo alebo iný motor.

Motorom „Letadla“ zo sveta slovenského biznisu sú jeho cestujúci, palivom peniaze.

„Koho peniaze?“

To je správna otázka.

„Nuž cudzie!“,

To je správna odpoveď, ako aj zásada úspešného letu.

Opäť zopár príkladov zo súčasného diania.

Vyššou formou zneužívania demokracie je profitovať z nej, aj keď už nie sme pri moci. To je tzv. „Demokratické Letadlo“, no netýka sa len politikov. Pochopiteľne, v tom negatívnom zmysle slova sa dotýka celej populácie republiky, ale občania sa nezvezú. Je na nich aby svojimi peniazmi podkúrili do stroja a cestujúcimi budú aj kadejakí nezávislí lobisti, poradcovia, stavovské organizácie, nikoho nezastupujúce, garážové firmy, viď ostatné poučenie. Naša babka ich volala „Pusipajtáši“. Hádam pán Slota prepáči, ale história sa oklamať nedá. Koniec koncov, aj štvrtok je z maďarčiny, či naopak?

Osobitným formátom diaľkových letov sú silné pozície v štátnych firmách a úradoch, teda „Letadlo moci“. Ľudia zbŕklo vynašli porekadlo, že:

„Kto má peniaze ten má moc.“

Nuž, z pohľadu človeka, zajatého v krysej klietke, to tak určite vyzerá. Pravda však je, že ten kto má peniaze, má len moc starostí. Skutočnú moc majú tí, ktorým ich peniaze slúžia.

Pozornému záujemcovi neunikne zjavne prezretý vzhľad štátneho majetku a jeho inventáru, vrátane personálu. Pamätníci minulého tisícročia, využívajúci bezváhový stav nielen počas striedania volebných období, svojou prítomnosťou potvrdzujú úspešnosť letu svojho Letadla. Zabetónovať Status Quo, jediné čo treba je, že nič netreba. Žiadne zmeny, preboha len nie zmeny. To platí aj na technologický pokrok. No a špičky sa menia, zajtra dovidenia. Volení zástupcovia ľudu, ako psy na reťazi moci brešú jeden cez druhého, až hanba, ale karavána skutočne mocných, dobre osadených, hlboko v útrobách systému zakorenených kmeťov, kráča ďalej. Z otca na syna, z matky na dcéru, až na veky vekov, odovzdávajúc štafetu. Ešte aj partizánov nám z roka na rok pribúda. Slovami, už klasika:

„To jsou ale paradoxy!“

Slabším odvarom tohto typu Letadla sa javila aj cirkev do Jeho svätosti, pápeža Františka. Teda aspoň tu na Slovensku, avšak ako súčasníci zrejme budeme vidieť to pristátie.

Skutočné lietadlá však vytvárajú skutočné finančné toky, tvoria hodnoty a vo svete biznisu sa nazývajú aj ako „Rýchlodráha“. Ide o legálnu, morálne aj právne bezúhonnú činnosť, všade na svete. Pravda, v poslednej dobe tu boli pokusy zdaňovať už zdanené, ako napríklad dividendy z akcií, či obchodných podielov alebo aj príjmy z kapitálových trhov. To však bol priamy útok na podstatu kapitalizmu, v ktorom žijeme a neudržateľnú formu obmedzenia základných práv a slobôd občanov EÚ. Malé pošmyknutie, „faux-pas“, s rozsiahlymi dozvukmi, určite nie posledné na Slovensku.

Starí Féničania, či Filištínci vymysleli peniaze. Babylončania však objavili silu spoločného mešca, dnes známe pákové efekty. /Skrátene „lív_ridž“, z angličtiny leverage, – vplyv, účinok, dopad. / 

Vždy išlo o výsadu, ktorú múdri ľudia dali tím, ktorí si to zaslúžili. Prispieť svojou troškou k veľkému mešcu, spolu investovať. Takto sa vytvoril balík peňazí, ktorí múdri ľudia správne umiestnili, kapitalizovali, s omnoho vyššou mierou výnosnosti, než je miera jednotlivých vkladov oproti celkovému objemu v balíku. Dnes sú to kapitálové účasti, často označované ako kapitálové investičné stratégie. Zúčastniť sa môže skoro každý, komu má kto zaplatiť spoluúčasť, ako letenku v Letadle.

Kto je väčším zlodejom?

15.04.2014

Microsoft alebo TATRABANKA? Prečo? Nič som si neobjednal a banka veselo zaplatila z môjho účtu veľkému bratovi. Nikdy sa nedalo Microsoftu plne dôverovať. Hackeri vždy dokázali všetky produkty viac »

Kontakty, míľniky životom

16.01.2014

Idúcky životom získavame nepreberné množstvo kontaktov. Niektoré máme hlbšie v pamäti, niektoré si poznačíme do diára, iné jednoducho časom odplávajú do zabudnutia. Stačí sa zamyslieť, viac »

Prachy, chlieb náš vezdejší

15.01.2014

Všetko tvorstvo na tejto planéte musí celý svoj život vynakladať obrovské úsilie, k prežitiu. Živočíchy sa chcú nažrať, len ľudia chcú prachy. Predátor loví chorú korisť, človek sa viac »

protest, demonštrácia, maďarsko, soros, sorosova univerzita,

Demonštranti pokračujú v protestoch Budapeštou proti zákonníku práce i Orbánovi

14.12.2018 21:49

V piatok večer pochodovalo niekoľko tisíc demonštrantov s maďarskými vlajkami a vlajkami Európskej únie.

Alexander Lukašenko

Lukašenko kritizuje Moskvu, jeho krajina sa k Rusku nikdy nepripojí, povedal

14.12.2018 21:24

"To sa nikdy nestane. Suverenita je pre nás posvätná vec," vyhlásil.

Izrael, Tel Aviv, protesty, žlté vesty

Stovky ľudí protestovali v Tel Avive v žltých vestách proti zvyšujúcim sa životným nákladom

14.12.2018 19:29

Demonštranti žiadali skoncovanie s monopolnými firmami.

hudajda, jemen, prístav

Saudská Arábia aj Irán privítali dohodu, ku ktorej dospeli obe strany v Jemene

14.12.2018 19:04

Dôjde k stiahnutiu jemenských vládnych síl, ako aj síl povstalcov z prístavného mesta Hudajda.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 27210x
Priemerná čítanosť článkov: 907x

Autori blogu

Kategórie